Skip to content

Z widokiem na dwa zamki, czyli polsko-węgierska historia z Janosikiem w tle

Są w naszym kraju miejsca magiczne, choć leżące na uboczu. Przyjeżdżają do nich turyści – ale tylko słuchają. Tylko, bo takie historie warto zapamiętać i opowiadać o nich dalej. Takie historie można usłyszeć na zamkach w Niedzicy i Czorsztynie.

Polsko-węgierska historia

Zacznijmy od Niedzicy. Na wzgórzu, tuż nad jeziorem, stoi zamek. Warownia, żeby być dokładnym. Zamek został wzniesiony w XIV w. przez Węgra – Rykolfa Berzeviczego. Początkowo pełnił ważną rolę graniczną i obronną przed Polakami. W kolejnych latach zamkiem rządziły węgierskie rody – Horvathów i Salamonów. Dopiero po I wojnie światowej zamek w Niedzicy trafił na terytorium Polskie. Rodzina Salamonów pomagała nawet podczas wojny żołnierzom Armii Krajowej.

IMG_0163

Zamek w Niedzicy jest o tyle interesujący, że znaleziono w nim kipu – pismo Inków. W piśmie tym miano zawrzeć informacje o skarbie Inków, którzy byli prześladowani przez Hiszpanów i właśnie tak trafili do Niedzicy. Skarbu nie znaleziono.

Co więcej, w Niedzicy kręcono m.in. Zemstę (1955), Mazepa, Janosika i Wakacje z Duchami.

Wieść gminna niesie, że w zamku niedzickim więziony był Janosik, rozbójnik, polski Robin Hood, zabierał bogatym, a dawał biednym. W lochach zamkowych po dziś dzień zachował się otwór po haku, do którego był przykuty. Janosik bardzo tęsknił za swoją dziewczyną, za towarzyszami zbójnikami, za górami. Ta tęsknota dała mu siły do tego by rozerwać łańcuchy i wyważyć drzwi więzienia. Przeskoczył mury zamku i znikł strażom z oczu.

IMG_0206

Przez wiele lat, na granicy i w okolicy zamku dochodziło do wielu konfliktów. Dlatego po drugiej strony rzeki powstał polski zamek w Czorsztynie. Czorsztyn wielokrotnie gościł możnowładców i znane osobistości. Historycy wiążą powstanie zamku z działalnością św. Kingi – żony Bolesława Wstydliwego. Za rozwoju zamku odpowiadał Kazimierz Wielki. Czorsztyn miał być bowiem głównym punktem obrony granicy na wypadek ataku przez Węgrów. Niestety, ale przez setki lat zamek niszczał.

IMG_0191

Smutny los nad Dunajcem

Zamek w Niedzicy zachowany jest prawie w idealnym stanie. Zamek w Czorsztynie to ruina. Niestety, ale Polacy przez lata nie umieli porozumieć się w tej sprawie. A zamek niszczał. Przykro się patrzy na miejsce, które kiedyś było głównym punktem na granicy. Jeszcze gorzej patrzy się na tablicy pamiątkowe, które pokazują jak wyglądała dolina, gdy biegła tam rzeka.

Dunajec przez lata zalewał okolicę, dlatego postanowiono zbudować zaporę w Niedzicy. Efektem tego było powstanie Zalewu Czorsztyńskiego. I chociaż widok dwóch zamków nad takim zalewem robi wrażenie, to niesamowicie piękne są zdjęcia, gdy między zamkami granicę wyznaczała rzeka.

powodz_1934_zalana_dolina_powyzej_zamku_niedzickiego

Published inTRAVEL