Skip to content

TechKlub Olsztyn. Czwarty sezon za nami!

Jest w Olsztynie cykl spotkań, który trwa już ponad 4 lata. TechKlub Olsztyn to kameralne spotkania o technologiach i trendach.

Dlaczego podsumowuje te spotkania? Przede wszystkim, bo Michał Szulc, który od samego początku jest głównym organizatorem spotkań i wspierająca go ekipa ESER Pionier zasługuje na brawa i na to, żeby takie podsumowanie im zrobić. A poza tym, darzę TechKluby wielką sympatią i uważam, że mogą pełnić ważną rolę społeczną. No i robię podsumowanie, bo przyznaję, dobrze w nim wypadam ja sam :)

Najpierw dla przybliżenia:

TechKluby to spotkania organizowane w 16 miastach w Polsce. Poświęcone są tematyce technologii – są miejscem wymiany doświadczeń i wiedzy, dyskusji czy integracji. Początkowo wychodziły od edukacji trzeciego sektora, ale w Olsztynie na spotkania przybywają nie tylko przedstawiciele NGO, ale też studenci, przedsiębiorcy, programiści, piwowarzy itp. TechKlub Olsztyn funkcjonuje dzięki ESER Pionier i ogromnemu zaangażowaniu Michała Szulca (piona!)

TechKlub Olsztyn. Fot. Luc Chives
TechKlub Olsztyn. Fot. Luc Chives

TechKlub Olsztyn – statystyka

W Olsztynie pierwsze spotkanie odbyło się 5 lutego 2014 roku. Tego dnia wystąpił Bartosz Borowiec, Michał Szulc i Marta Mazurowska, a także połączono się z Megan Keane. Od tego momentu, odbyło się 32 spotkań. Wystąpiło na nich 49 osób.

Teraz będzie chwila chwały dla mnie. Policzyłem swoje zaangażowanie w TechKluby (za sprawą rozmowy z Michałem). Odbyło się 32 TechKluby, a ja byłem obecny na 18 z nich. Mega! A do tego, na 5 z nich występowałem jako prelegent (mówiłem o blogowaniu, projekcie Spotie.Me, networkingu, o czymś czego już nie pamiętam i brałem udział w dyskusji). Fajna statystyka, zwłaszcza, że <proud> byłem najczęściej występującą osobą </proud>. No dobra, Michał był częściej, ale jego prezentacji o TechKlubach nie liczyłem!

Wracamy do ogólnych statystyk. TechKluby odbywały się w przeróżnych miejscach:

Miejsce Liczba spotkań
ESER Pionier 14
TasBike 4
ESER Pionier (Partyzantów) 3
MOK Olsztyn 2
Cowork Olsztyn 2
Książnica Polska 2
Carpenter Inn 1
Pijana Czapla 1
CIiTT 1
Klub Amnezja 1
Planeta 11 1

Wśród najczęściej prelegujących byli: JA! (5 wystąpień), Michał Szulc (4 prezentacje + 31 prezentacji o TechKlubach), Paweł Harajda, Przemysław Róziecki, Alina Stasiak, Marta Mazurowska i Marek Dominiak (po 2 prezentacje).

Wśród występujących było kilka naprawdę fajnych osób, nie kojarzących się z olsztyńską branżą tech – np.: Paweł Drankowicz z Bezpieczny Olsztyn, Piotr Bojarowicz z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Patryk Jarmakowicz z Olsztyn 2.0 czy przedstawiciele mediów – Piotr Bułakowski z RMF FM czy Sławomir Ostrowski z Radia Olsztyn. Niekiedy były bardzo gorące dyskusje (crowdfunding udziałowy), czasami bardzo zabawne (prezentacja Michała o porno). Zawsze było pozytywnie.

Social media

To co, może dorzucimy do tego jeszcze statystyki z social media? Wrzuciłem frazę TechKlub Olsztyn do Monitori. Od 1 stycznia 2014 roku pojawiło się ponad 1100 wypowiedzi na temat spotkań. Najwięcej oczywiście na Facebooku.

Słowa, które najczęściej się pojawiały:

Wszystkie te działania wygenerowały ponad 3500 interakcji, z czego 85% stanowiły polubienia, 409 komentarze, a 95 udostępnienia. Częściej angażowali się mężczyźni.

Najbardziej aktywny jeśli chodzi o mówienie/pisanie o TechKlubie jest oczywiście Michał Szulc. W sumie na Facebooku i Twitterze wspominał o inicjatywie 288 razy, generując przy tym prawie 15 tysięcy zasięgu. Duży zasięg miał też jeden z prelegentów Leon Lew (1404) i posty pojawiające się z profilu ESER Pionier (w sumie 118 wzmianek).

Jeżeli chodzi o uczestników, bardzo zaangażowany był Luc Chives, Alina Stasiak, Karolina Janeczek, ja xD, i Kamil Mkam.

Co wnosi?

Statystyki statystykami (a se połechtałem ego), ale najważniejsze jest to jaki wpływ na Olsztyn mogą mieć te spotkania. TechKluby nigdy nie pretendowały do tego, aby być spotkaniami na nie wiadomo, ile osób. Od początku miały być to spotkania kameralne, bardziej nastawione na dyskusję. I faktycznie, to się udało. To spotkania, które są otwarte na różnych odbiorców – niezależnie od wieków, zawodu czy nawet poglądów politycznych (bo i takie spotkania się zdarzyły).

Myślę, że TechKluby mogą być platformą rozmów o technologii na styku NGO a biznesu. Mogą naprawdę wiele zmienić w Olsztynie. I mam nadzieję, że będą dalej się rozwijać!

Published inARCHIVE