Skip to content

Szkoła programowania – jak wyglądają zapisy?

Szkoła programowania. Długo się zastanawiałem, ale ostatecznie podjąłem decyzję i zgłosiłem się. Ogarnąłem już wszystkie formalności i w listopadzie rozpoczynam kilkumiesięczny kurs Javy. Przy okazji wiem, że wiele osób szuka informacji – jak wyglądają zapisy do takiej szkoły, więc podpowiadam!

O tym, dlaczego zdecydowałem się iść do szkoły programowania, jak ją wybrałem opowiem w innym wpisie. Szukałem kilka tygodni, sprawdzałem, pytałem, czytałem i rozmawiałem z przedstawicielami. W końcu wybrałem kurs weekendowy Java w Coders Lab.

Jedną z rzeczy, która zaskoczyła mnie w każdej praktycznie szkole jest to, jak wyglądają zapisy. Wcześniej trafiłem na różne wzmianki na forach o rozmowach, testach itp., ale traktowałem to z przymrużeniem oka. Do czasu…

Szkoła programowania – jak wyglądają zapisy?

No właśnie. Szczerze mówiąc to myślałem, że skoro kursant płaci sporo pieniędzy to zapisy są formalnością – w sensie, umowa, przelew itp. A to jednak nie jest takie proste. Generalnie, całość składa się z kilku elementów:

Wstępne zapisy / Wyrażenie zainteresowania

Pierwszy etap, czyli ta najprostsza część – wypełnienie formularza na stronie, zadzwonienie lub wysłanie maila. Po prostu dajemy znać w wybranej przez nas szkole, że jesteśmy zainteresowani kursem. Jedyną rzeczą, jakiej musimy być pewni na tym etapie… to na jaki kurs chcemy się zapisać.

Testy predyspozycji

W większości szkół drugim etapem są testy predyspozycji (uwaga: niektóre szkoły pozwalają zrobić proste testy przed okazaniem wstępnego zainteresowania). Takie testy mają sprawdzić nasze umiejętności, ale także zweryfikować nasze predyspozycje. Ja wybrałem kurs Javy, dlatego przechodziłem test oceniający moje zdolności logiczno-matematyczne. Tu możemy spotkać się jeszcze z testami sprawdzającymi już zdobytą wiedzę w danym języku (w zależności od poziomu kursu), szybkość pisania, znajomość języka obcego czy bardzo ogólny test, który chyba ocenia, czy jesteśmy bardziej humanistami czy umysłami ścisłymi.

Rozmowa kwalifikacyjna

Po wykonaniu testów, przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną. To najczęściej krótka rozmowa, która składa się z kilku części. Pierwsza to podsumowanie testów, czyli najogólniej mówiąc jak nam poszło, ale też z czym mieliśmy problemy itp. Potem pracownik danej szkoły, pyta też o motywy kursu, doświadczenie, wykształcenie i o to, ile mamy czasu na naukę. Tak naprawdę, jeśli testy nam poszły dobrze, to chyba nie ma możliwości nie dostania się na dany kurs (być może się mylę i osoby zmuszane do kursu mogą odpadać na tym etapie :P).

Formalności (umowy itp.)

Potem zaczynają się formalności. Umowy, zgody, deklaracje i w końcu przelewy. Pamiętajcie, że warto przeczytać dokładnie całą umowę, żeby potem nie zdziwić się, jak coś wydarzy się podczas kursu.

Prework

Choć prework to już część naszego kursu to jest to też ostatni moment na wycofanie się. Ostatni w sensie takim, że wydajemy stosunkowo mało pieniędzy na niego w porównaniu do kosztu całego kursu. Jeżeli przy zapoznawaniu się z materiałami i technologią stwierdzimy, że to nie dla nas, to na tym etapie możemy coś jeszcze zrobić.

***

Ja swój kurs rozpoczynam w drugiej połowie listopada – do tego czasu zaczynam się już zaprzyjaźniać z Javą i przypominać kilka innych kwestii. Bo fakt jest taki, trochę zaniedbałem całą naukę programowania.

Published inDEVLIFE