Skip to content

W każdej chwili możemy sięgnąć gwiazd [#1 Ojacieżpierdziele]

Mam dziś wolne. Nie ma to jak aktywnie leniuchować, a w tle mieć puszczoną fajną piosenkę. Najlepiej taką, po której chce się żyć, po której jest tak po prostu dobrze. Za oknem widzę samochody stojące w korku. W prawie ślimaczym tempie przesuwają się. Ludzie jadą do pracy, na zakupy lub po prostu przed siebie. Czy też słuchają fajnej piosenki? Czy też jest im po prostu dobrze? Mam nadzieję.

Jakiś czas temu chciałem zacząć pewien cykl tekstów – „Niszczymy system”. Szybko porzuciłem pomysł, bo po co coś niszczyć? Lepiej budować, pokazywać i ogólnie, żeby było dobrze. Lubię oglądać filmy, seriale i słuchać muzyki. Ale o ile w tych dwóch pierwszych się nieźle orientuje, o tyle gorzej jest z muzyką. No jasne, słucham jak każdy. Ale czy znam zespoły, muzyków, historie? Średnio na jeża.  I przez to omija mnie tyle świetnych utworów (jak te, które dzisiaj pokaże).

Więc tak sobie dumam, czemu by się nie doedukować. Zaległości mam duże, ale czemu nie. Dlatego zaczynam fajną (mam nadzieję) serię tekstów muzycznych o znamienitym tytule – Ojacieżpierdziele. Będą fajne i pozytywne kawałki, ale będzie też trochę historii i ciekawostek. Mam nadzieję, że się uda!

Nina Simone – Feeling Good

Trafiłem na ten kawałek przypadkiem u znajomego.  Ale słyszałem go już wcześniej, w jednym z odcinków „Suits”. To jest po prostu klasyka. Niesamowicie zmysłowy głos, elektryzujący i wprowadzający w taki ciekawy nastrój, w którym można śmiało sięgnąć gwiazd. A do tego te pianino w tle. Po prostu coś niesamowitego.

Nina Simone to dotąd nieznana mi piosenkarka. Sama mówiła, że nie lubi szufladkowania, ale można usłyszeć u niej elementy bluesa czy soulu. W wieku 10 lat dała swój pierwszy koncert. Było to też dość ważny moment dla jej podejście do walki o prawa obywatelskie. Jej rodzice musieli przesiąść się do tylnych rzędów, żeby ustąpić miejsca białym słuchaczom. Jej talent na świat wypłynął dzięki interpretacji piosenki I Loves You Porgy z opery Porgy. W 1971 wyjechała z USA, jak sama mówiła z powodu rasizmu. Zmarła w 2003 roku we Francji.

Inne utwory: Sinnerman, House of the Rising Sun, Screamin’.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CJA69C6SlRk[/youtube]

Newton Faulkner – Dream Catch Me

Tego gościa poznałem dzięki Andrzejowi Tucholskiemu (jestPoranek #37). Także znam go dość krótko ;-). Ale powiem wam, że dawno nie słyszałem tak magnetycznego głosu. Newton nie dość, że dynamicznie i przyjemnie śpiewa to jeszcze gra na gitarze. I to jak gra! Przypominają mi się czasy obozowe, gdy w podróży ktoś łapał za gitarę i wszyscy śpiewaliśmy. Mam to samo z tym Anglikiem. Sama nuga tupca!

Polski internet nie wie za dużo o tym muzyku. Newton urodził się w 1985 roku w Anglii. Wikipedia mówi, że znany jest z charakterystycznego stylu gry na gitarze – perkusyjnym użyciem pudła rezonansowego i rzadkimi technikami kostkowania. No dobra, to że jest rudzielcem z dreadami to chyba już kazdy wie. Jego płytka Write It On Your Skin szybko wskoczyła na listę albumowych bestsellerów w Wielkiej Brytani. Podobno jego pierwszy zespół coverował piosenki zespołu Green Day.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rE-Why8N2I0[/youtube]

Nigel Kennedy and The Kroke Band – Ajde Jano

Nie wiem, jak trafiłem na ten kawałek. Mógłbym powiedzieć coś w stylu, że dotarłem do końca internetu, ale… Ta piosenka i cała ich płytka wciągnęła mnie niesamowicie. Nie wiem czy to zasługa skrzypiec Nigela czy tego wokalu. Słuchałem tej piosenki przez bite dwa dni i nadal mi się nie znudziła. A polecam też wszystkim cały album!

Nigel jest dość znany, dlatego kilka słów o Kroke. To krakowski zespół (nazwa zespołu w języku jidysz oznacza Kraków), który działa od 1992 roku.  Gra muzykę etniczną (kiedyś kojarzyony z Bałkanami). Nie uwierzycie, ale na jednym z koncertów muzycy poznali Stevena Spielberga, dzięki któremu zagrali podczas polskiej premiery filmu Lista Schindlera. Z Nigelem Kennedym po raz pierwszy zagrali w 2001 roku (płyta East Meets East). Zespół otrzymał nominację do BBC Radio 3 Awards, nagrywał też z Edytą Geppert. Kroke to trzech muzyków: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1UPlyQow2rI[/youtube]

zdjęcie: Carol Friedman/Corbis

Polecam się na Facebooku. Tam oprócz notek, linki do fajnych tekstów i filmów oraz krótkie komentarze.

Published inARCHIVE