Skip to content

Kobiety rządzą światem. Emocjonalny rollercoaster… [#2 Ojacieżpierdziele]

Ostatnio sporo spaceruje. Zakładam kaptur, słuchawki i ruszam przed siebie. Lubię obserwować świat dookoła mnie. Od niedawna na olsztyńskiej starówce gra na gitarze młoda dziewczyna. A może od dawna, tylko dopiero ją zauważyłem? Nie ma też już tylu kwiaciarek. Cóż…jesień. Na ławce pod biblioteką znowu siedzi starsze małżeństwo. Świat może być ciekawy. Dziś, chciałbym pokazać wam piosenki, które pomagają tak go postrzegać…przyjemniej.

Przypadkiem się zdarzyło, że dziś Ojacieżpierdziele zdominowały kobiety. Nic na to nie poradzę, że całkowicie wciągnęły mnie. Mam nadzieje, że podoba wam się to zestawienie i zaciekawią historię, które dla was wybrałem.

Paloma Faith – Smoke and Mirrors

Trudno mi było wybrać piosenkę. Słucham całej płytki Palomy i mam kilka swoich ulubieńszych kawałków. Ale „Smoke and Mirrors” to numer na dziś. Paloma Faith to ogólnie mój wybór numer jeden z ostatniego tygodnia. Ma niesamowicie przyciągający, ciepły i elektryzujący głos. Mam ciarki jak jej słucham i czuje, że mam w głowie emocjonalny rollercoaster. Wystarczy kilka sekund, żeby wpaść w spokojny trans, a chwilę później…bum!

Paloma pochodzi z Anglii. Na scenie muzyczne zadebiutowała w 2009 roku singlem „Stone Cold Sober”. A jej album  „Do You Wanna the Truth or Something Beautiful?” uzyskał Platynową Płytę. Często porównywana jest do Duffy i moim zdaniem niesłusznie do Amy Winehouse. Ja nie mam wątpliwości – to objawienie! W czasach studenckich dorabiała jako…asystentka magika! Co ciekawe, Paloma zagrała też w kilku filmach. Można ją było zobaczyć u boku Heatha Ledgera czy Christophera Plummera w filmie „The Imaginarium of Doctor Parnassus”.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AIYqNj3DBzo[/youtube]

Mela Koteluk – Dlaczego drzewa nic nie mówią

Przyznam się wam, że od dawna nie słyszałem równie pięknego głosu artystki z Polski. I tak naprawdę nie wiem, za co podziwiam Melę. Czy za ciepły, magnetyczny głos? A może za poetyckie teksty, które opowiadają o prawdziwych emocjach? Sam nie wiem. Przy tej muzyce można odpłynąć…

Na razie naskrobie niewiele, bo niedługo (mam nadzieję) będę mógł pochwalić się rozmową z Melą. Ale zainteresuje was czymś ciekawym. Mela śpiewała kiedyś chórki u Gaby Kulki i…Scorpions. Nieźle, co? Zwłaszcza, że to co teraz śpiewa nie ma nic wspólnego z tamtą muzyką.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WAOLp7Fe0gY[/youtube]

Marina and the Diamonds – Starring Role

Przyznam, że trochę oszukuję. Dlaczego? Bo tak naprawdę nie znam Mariny. Ale wystarczył mi jeden utwór, żeby zostać wiernym fanem tej Walijki. Nie słyszałem chyba nic podobnego do „Starring Role”. Powiedziałbym, że to taka nowoczesna ballada, ale chyba granica z popem jest niedaleko. Naprawdę trudno mi to opisać. Ale może o to chodzi, żeby nie szufladkować? Nie ważne, bo i tak jest pięknie!

Przyznałem się, że nic o niej nie wiem, a mam coś napisać. Marina Lambrini Diamandis to walijka greckiego pochodzenia. Marina zajęła 2. miejsce w BBC Sound of 2010. Wyprzedziła ją utalentowana i bardziej znana Ellie Goulding. Fajna jest historia jej pseudonimu. Diamenty to jak sama tłumaczy jej fani. W serwisie Myspace pisze:  „Jestem Marina. A wy jesteście diamentami”. Artystka inspiruje m.in. Tom Waits, Nirvana, Britney Spears (?) czy Dolly Parton.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9BEuQDt9mtU[/youtube]

zdjęcie: CC 

koziolkuj 

Published inARCHIVE