Skip to content

Jak szukać mieszkania z pośrednikiem? #naSwoim

Szukasz lub chcesz sprzedać mieszkanie? Prawie zawsze trafisz do pośrednika – doradcy do sprawy nieruchomości. Warto wiedzieć, jak wybrać najlepszego doradcę, na co zwrócić uwagę. Na moje pytania dotyczące doradztwa odpowiada Aleksandra Romanek  z freedom nieruchomości.

Aleksandra Romanek

Menadżer oraz handlowiec z dużym doświadczeniem, popartym sukcesami. Obecnie Dyrektor gdańskiego oddziału freedom nieruchomości, w którym odpowiada za całość procesów związanych z zarządzaniem placówką. Jej sukces w branży wynika z innowacyjności w działaniu oraz nieustającemu entuzjazmowi, któremu przyświecają słowa Walta Disneya „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.

– Czym dla Was są nieruchomości?
Ola Romanek: Dla mnie nieruchomości są odzwierciedleniem ludzkich potrzeb i marzeń. Wszystkim, co z tym związane. No i przede wszystkim myślą o przyszłości – zarówno z rodziną, ale często też z biznesem.

– Jak zwykle wygląda sytuacja, gdy ktoś przychodzi do Was, żeby kupić mieszkanie? 
Ola: Jeśli ktoś szuka domu marzeń to najpierw spotykamy się i rozmawiamy. Podczas takiego spotkania badamy, czego taka osoba potrzebuje i dlaczego chce kupić mieszkanie. Dopiero potem zaczynamy poszukiwanie w oparciu, o oczekiwania, które poznamy. Prezentujemy jedynie sprawdzone i dopasowane oferty. A później pomagamy negocjować, przygotować umowę czy jeśli potrzeba pomagamy z kredytem. Jesteśmy z klientem do momentu podpisania aktu notarialnego i otrzymania kluczy.

– A potem?
Ola: Pytamy naszych klientów, czy są zadowoleni i jak się im mieszka. Jeśli potrzebują, możemy im także polecić firmę do wykonania remontu czy umeblowania. Współpracujemy ze sprawdzonymi firmami – takimi, które możemy z czystym sumieniem polecić.

– Szukacie mieszkań tylko w swojej bazie czy na całym rynku?
Ola: Na początek oczywiście szukamy najlepszych ofert w naszej bazie, ale jeśli nie znajdziemy dopasowanej oferty, to szukamy na całym rynku i współpracujemy z innymi biurami.

– Jak przygotowujecie mieszkanie do sprzedaży?
Ola: Przy mieszkaniu, które jest po generalnym remoncie lub jest z rynku developerskiego przygotowujemy wizualizację tego, jak mieszkanie może wyglądać i co tam może być. Jeśli klient ma budżet możemy też zaaranżować wnętrze, skonsultować to z homestagerem.  Dodajemy smaczki, które pomogą pokazać  funkcje pomieszczenia.

– Macie wiele franczyz. Czy sprzedaż mieszkań jest podobna w różnych miastach? Jak to wpływa na Waszą prace, wymianę doświadczeń i rozwój firmy?
Ola: Cały czas rozwijamy się jako firma. Często mamy szkolenia wewnątrz firmy. Nasi pracownicy nie boją się też zadzwonić i zapytać, jak można coś ulepszyć. Dzielimy się ze sobą doświadczeniem :)

– Jak wybrać pośrednika?
Ola: Przede wszystkim… powinna to być osoba, z którą dobrze mi się dogaduje. Klient szuka lub sprzedaje swoje najcenniejsze dobro materialne – mieszkanie. Dlatego pośrednik musi być osobą, z którą łatwo nawiążemy kontakt, ale też musi to być osoba profesjonalna i z wiedzą. Zwłaszcza, że często rozmawiamy o trudnych rzeczach – negocjujemy cenę i ustalamy kluczowe kwestie. Do tego pośrednik powinien mieć wiedzę z zakresu obrotu nieruchomościami. Do tego empatyczność i umiejętność zadbania o nasze potrzeby. Idealny pośrednik interesuje się nami i rozumie czego potrzebujemy.

– Co jest w tym najważniejsze?
Ola: Przede wszystkim szacunek do klienta i jego czasu. Nie można pokazywać ofert, które nie wpisują się w oczekiwania klienta. Pośrednik powinien tak dobierać nieruchomości, żeby były najbardziej trafione. Klienci nie chcą wciskania, ale chcą prawdziwej pomocy.

– A na co trzeba zwrócić uwagę szukając mieszkania?
Ola: Trudno powiedzieć, bo każdy ma swoje oczekiwania i potrzeby. To co zauważyłem to, to że nieruchomość musi mieć to coś. To często kwestia doświadczeń i kojarzenia czegoś dobrze lub źle.

– Pamiętacie swoją najciekawszą ofertę lub klienta?
Ola: Najciekawszym klientem byłam ja sama. Byłam na nieruchomości dwa razy. Po trzecim razie zauroczyłam się i bardzo chciałam je mieć. Trafiłam na taką porę dnia, gdy mieszkanie było pięknie nasłonecznione i wtedy poczułam ciepło tego mieszkania. I to właśnie z naszych doświadczeń czerpiemy też umiejętność prezentacji mieszkania. Klient zawsze może coś zauważyć w mieszkaniu, czego ktoś inny nie zauważy.

– Jak wyceniane jest mieszkanie?
Ola: Kluczem do wyceny są najświeższe sprzedaże z ostatniego pół roku i dane od kancelarii notarialnej. Wyceniamy na podstawie naszego doświadczenia, ale bieżemy też pod uwagę ceny developerów.

– Od jak dawne działacie w nieruchomościach?
Ola: Od 5 lat

Published inWSPÓŁPRACE