Skip to content

Filmy i seriale ze świetną muzyką

Muzyka gra w filmach coraz większą rolę. Nie chodzi mi tylko o fantastyczne kompozycje Zimmera, Morricone czy Hornera, ale też wykorzystanie piosenek i wkomponowanie je w scenariusz filmu. Dlatego przygotowałem zestawienie, w którym wyróżniłem filmy i seriale ze świetną muzyką.

Od razu zwracam uwagę, że są to moje wybory – jeśli Waszym zdaniem, jakiegoś filmu tu brakuje – dajcie znać, lista będzie na bieżąco aktualizowana. Uwzględniłem też te filmy i seriale, w których wykorzystano popularne utwory!

Filmy i seriale ze świetną muzyką

Suits

Niekwestionowany lider, jeśli chodzi o wykorzystaniu muzyki w serialu. Co istotne, nie wpływa ona w żaden sposób na fabułę. Ona po prostu podkreśla klimat serialu, odcinka, a czasem nawet konkretnych scen. Często, ale nie zawsze tekst nie jest z serialem w żaden sposób powiązany. Ale… dobór utworów jest po prostu przekozacki. Soul, jazz, rock. Klasyki muzyki. Prawdę mówiąc, ja dzięki temu serialowi odkryłem kilkanaście mega zespołów. A ostatnio m.in.:

Strażnicy Galaktyki

Film, który wiele zmienił w postrzeganiu muzyki. Przez wiele lat (z wyjątkami, o których poniżej) najczęściej muzyka oznaczała kompozycje – mniej lub bardziej wpływające i uzupełniające film. A James Gunn odpalił w starym stylu kasetę magnetofonową i podbił Box Office. Zebrał stare oldschoolowe kawałki i zrobił z nich naprawdę świetny Awesome Mix. Ścieżka stała się mega popularna, w drugiej części tak samo. Do tego stopnia, że w sieci już pojawiają się zapowiedzi, co mogłoby znaleźć się na trzeciej kasecie.

Deadpool

Pyskaty najemnik jest trzeci, bo darzę go mega sympatią. Twórcy zrobili z tego filmu coś w stylu teledysku i często bohater działa w rytm muzyki. Tak było w znanej też z zwiastuna scenie na drodze, gdy Deadpool walczy z oprychami. Moim zdaniem, wyszło to naprawdę świetnie, a mieszanie kawałków i styli – np. George Michaela czy DMXa było świetne.

8 Mila

Film o młodym chłopaku, który marzy aby rapować i wydawać płyty. Film, w którym główną rolę zagrał Eminem i wydał płytę z utworami z filmu. I co najlepsze, wiele osób myślało po jego premierze, że to… biografia Eminema. Ale to co trzeba przyznać – ten film ma świetne muzyczne momenty. 

Shrek

Nie wiem, czy Dreamworks się pokapował, że muzyka w animacjach Disneya robiła masę roboty czy od początku mieli taki koncept na Shreka. Ale to właśnie w tej animacji na bogato wykorzystano popularne utwory muzyczne. A „I’m Believer” czy „Hallelujah” mimo, że już znane dostały takiego kopa popularności.

Animacje Disneya

Nie wyróżniam tu żadnego filmu, bo naprawdę trudno powiedzieć, który film miał całościowo lepszą ścieżkę dźwiękową. Prawda jest taka – Disney rozumiał wpływ muzyki na widownię i przez wiele lat to wykorzystywał i fantastycznie dopierał muzyków do współpracy – Elton John, Phil Collins.

12 najlepszych piosenek Disneya

Baby Driver

Baby rozbił jakiś czas temu bank. O ile same kawałki w filmie nie robiły na mnie wrażenia (oprócz Tequilli), to synchronizacja co do sekundy relacji obraz=dźwięk było już naprawdę mega. I za to dla twórców filmu wielkie brawa.

500 Days of Summer

Mega świeża, pozytywna ścieżka dźwiękowa, która z fajnego, przyjemnego filmu robi… jeszcze bardziej przyjemną produkcję. Mam do tego filmu mega sentyment :)

The Originals / Pamiętniki Wampirów

Dwa seriale o wampirach (właściwie to z tego samego uniwersum). Choć są to seriale typowo dla młodzieży, to twórcy nie boją się sięgać po trochę bardziej starsze, ale stylowe kawałki. Ale to, za co warto ich docenić to, że bardzo często promują młode lub mniej znane kapele.

Grey’s Anatomy

Przyznaje, że odpuściłem sobie „Chirurgów” po 1 lub 2 sezonie, ale czasami zaglądałem przez ramię Marcie. I choć nie jestem wielkim fanem tej produkcji, to dobór utworów (nawet późniejsze słuchanie playlist na YT) zasługuje na szacunek.

Mad Men

Do opisania ścieżki dźwiękowej „Mad Mena” wystarczy jedno słowo – stylowo. Ale trudno, żeby było inaczej, jeśli pracuje się z takim materiałem jak tutaj. To co jest jedną wadą muzyki, to brak pewnej świeżości, co może być czasami męczące.

Pitch Perfect

Seria filmów, w których piosenki są… śpiewane przez aktorów. Pitch Perfect jest czymś w rodzaju musicalu, gdzie główne bohaterki jako chór walczą na utwory. Ale przyznam szczerze, mega mi się to zawsze podoba. Anna Kendrick ma świetny głos, więc choć całość wychodzi mocno popowo, to fajnie się tego słucha (i ogląda).

Sing

Przyznaje szczerze, że miałem ciary na tej animacji. Joel Edgerton śpiewa poprzez swoją postać piosenkę „I’m still standing”. Jego ojciec ucieka z więzienia, żeby usłyszeć go na żywo. Ale ten głos… jest naprawdę, naprawdę dobrze! I utwory wykonywane przez bohaterów fajnie oddają ich charakter.

Glee

Podobnie jak przy „Chirurgach” odpadłem po dwóch sezonach. Nagromadzenie piosenek przy bardzo wolno ruszającej się historii było słabe, ale… często ich wykonania były mega i lubię do nich wracać. Szczególnie wykonanie „Dream on” Neila Patricka Harrisa.

Blues Brothers

John Belushi, Dan Aykroyd. Blues Brothers. Muzyczne szaleństwo. Po prostu!

***

To moim zdaniem filmy i seriale ze świetną muzyką. A Ty? Dorzuciłbyś coś do tej listy? Daj znać w komentarzu! :)