Skip to content

Duchowni na YouTubie. Ich warto słuchać!

Jakiś czas temu trafiłem na rekolekcje o. Adama Szustaka. Wkręciłem się, pobuszowałem w sieci i jestem mega zaskoczony. Duchowni na YouTubie naprawdę fajnie sobie radzą! Zobaczcie, których duchownych warto słuchać :)

Przez długi czas czułem, że kościół naprawdę traci, bo nie umie dostosować się do rzeczywistości. Przecież głównym miejscem do komunikowania się z młodzieżą jest Internet i kolejne narzędzia. Zakonnice, które uczyły mnie religii, jakoś nie odnajdowały się w tym. Rekolekcje o. Szostaka zmotywowały mnie do poszukania innych duchownych. I trafiłem na kilku naprawdę fantastycznych księży, których warto słuchać! Od razu mówię, że może nie ze wszystkim się zgodzicie, ale właśnie Ci duchowni przyjmują postawę gotowych do dyskusji.

Mam nadzieję, że takich księży będzie więcej :)

Duchowni na YouTubie

Langusta na Palmie – o. Adam Szustak

Wyobraźcie sobie łysego typa, z brodą i w bluzie z kapturem, który mówi o miłości, Bogu i wierze. Pierwsza myśl… o co chodzi? Chodzi o o. Adama Szustaka, który od grudnia 2012 roku prowadzi swojego vloga. Ma już ponad 100 tys. subskrybujących, ponad 14 milionów wyświetleń.

Wracamy do ojca. Mamy więc duchownego, który jak duchowny nie wygląda, ale to co mówi i jak on tym mówi sprawia, że naprawdę chce się o swojej wierze myśleć i rozmawiać. Choć… nie zawsze mówi o wierze w Boga, ale po prostu o życiu. Słuchanie go jest naprawdę wciągające, często zabawne i skłania do przemyśleń.

ks. Jakub Bartczak

Kościelny raper, którego na YouTubie obserwuje ponad 40 tysięcy osób. Ksiądz Jakub Bartczak jest kapłanem od 2007 roku. Wcześniej był znany jako „Mane”, członek hip-hopowych ekip. Teraz jego rap poświęcony jest Bogu. Od 2013 roku jego filmy obejrzano prawie 5 milionów razy. Nie tylko rapuje, ale na YouTubie publikuje też teledyski do swoich piosenek. Współpracuje z producentami i raperami.

Teksty w jego kawałkach są jak kazania. Nowoczesne. Mówi o życiu z wiarą – czytaniu Pisma Świętego, o odwadze dyskusji, ale też o tym, jak rozmawiać o Bogu z dziećmi. Łączy rzeczy katolickie z nowoczesnością. Jak np. podjęcie wyzwania Hot16Challenge. Dla niego… list do Hebrajczyków :), a sam nominował dalej do czytania Pisma. A potem nawijał :)

bp Grzegorz Ryś

Biskup Grzegorz Ryś to duchowny przez duże D. „Newsweek” pisał o nim „Tam, gdzie inni biskupi stosują gromy piekielne, biskup Grzegorz Ryś z Krakowa mówi o miłosierdziu i otwarciu na świat”. Choć biskup Ryś swojego kanału na YouTubie nie prowadzi, to daje się nagrywać – Katolickiej Grupie Biblijnej czy Stacji7. To hierarcha kościelny, którego słucha się z przyjemnością. On nie każe nam w jakiś sposób myśleć, ale pokazuje nam opcje i drogi, którymi nasze myśli mogą krążyć.

Słucham biskupa i mam wrażenie, że to bardzo mądry człowiek. Wydaje się to proste i logiczne, ale ta mądrość jest współcześnie bardzo trudno dostrzegalną cechą. To ksiądz, który swoją mądrością dzieli się z innymi. Nie narzuca się, ale w swoich kazaniach zaprasza do rozmowy. Myślę, że gdyby tylko założył swojego vloga to okazałby się hitem.

ks. Jan Kaczkowski

Możecie znać księdza Kaczkowskiego. Wydał trzy książki i często wypowiada się w mediach. I jeśli go znacie – to bardzo dobrze. Mam wrażenie, że to jeden z tych duchownych, który stara się rozumieć innych. Tak po prostu. Wiecie, dlaczego warto księdza Jana słuchać? Bo jak mało kto mówi o najtrudniejszym temacie – śmierci. Oswaja z nią i osadza w kontekście wiary. Nie boi się odpowiadać na bardzo trudne pytania.

Ksiądz Jan nie ma swojego vloga. Ale tak jak biskup Ryś – często jest nagrywany. I po te nagrania warto sięgać.

Szlachetna Paczka – ksiądz Jacek

Pomysłodawca fantastycznego projektu, vloguje o miłości. O naszym zaangażowaniu, o wsparciu drugiej osoby i uczuciach. I mówi to po prostu, bez ogródek. Swojsko. Nie robi z tego, żadnych moralnych kazań, ale mówi co myśli.

Ale często mówi też o innych rzeczach – jak np. o postanowieniach noworocznych i o Szlachetnej Paczce. To akcja, którą warto wspierać i obserwować. I warto też obserwować księdza Jacka, bo to jeden z czołowych duchownych w Polsce.

Grzegorz Kramer

Kolejny łysy. Tym razem facet w okularach, w zajawce noszący muchę i trzymający ręce w kieszeni. Do tego ma świetną czapkę. Ale to kolejny duchowny, który naprawdę czuję YouTuba. I o tych wszystkich przypowieściach, o tych wszystkich tekstach z pisma mówi w sposób prosty i przyjemny. Dużo mówi o Jezusie, ale nie zaczyna od tego, jaki on był wielki, ale pokazywał go jako człowieka bliskiego nas.

Często nawet się bawi wiarą, jak np. mówiąc o tytułach jak się nazywa księży – np. wielebny ojcze. Grzegorz Kramer to nauczyciel. Ale taki, który pójdzie z nami w drogę, a nie po prostu powie jak mamy iść.

ks. Piotr Pawlukiewicz

Ksiądz Piotr jest bardzo aktywny na kanale 2ryby.pl. Osobowość internetowa, ale też bardzo sprytny ksiądz. Sprytny, bo fajnie mówi o kapłaństwie, życiu w wierze, ale przede wszystkim robi to w sposób przystępny. Jest dzięki temu duchownym, którego młodzież powinna łatwo i szybko zaakceptować. I słuchać, chłonąć to, co ma do powiedzenia.

 • lolek

  Ja osobiście polecam Fabiana Błaszczykiewicza, może nie do końca z niego taki youtuber, ale ma bardzo fajne audiobooki np „Snajper uwodziciel”.

  Pozdrawiam:)

  • lolek

   aaaa i jeszcze „Jestem legendą” :)

  • Iga Skolimowska

   Tak, Fabian też ma niezłe przekminy, polecam cykl konferencji „W imię Jezusa możesz wszystko” – czy jakoś tak :)

  • Ari

   Poza tym, że odszedł z zakonu. Co to za facet, który ślubuje na całe życie, a później łamie te śluby?

 • Piotrek

  Malutkie sprostowanie Ksiądz Kaczkowski wydał 3 książki, o ile mi wiadomo: „Nie ma szału…”, „Życie na…”, „Grunt pod…” – dociekliwi znajdą sobie tytuły.

  • Faktycznie! Mój błąd – zapomniałem na śmierć o „Nie ma szału…”

  • Marzena Jarszak

   Znalazłam jeszcze jedną : „Dasz radę”

 • Pingback: Neodrink()

 • Beata

  Ja polecam jeszcze ks Michała Olszewskiego, egzorcystę i Misjonarza Miłosierdzia powołanego przez Papieża teraz w Roku Miłosierdzia, który w tym czasie ma możliwość w sakramencie pokuty odpuszczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej.