Skip to content

Dlaczego oglądam seriale młodzieżowe?

Znowu oglądamy „Plotkarę”. Szukaliśmy jakiś czas temu, jakiegoś programu lub serialu, który będziemy oglądać od czasu do czasu, gdy nie ma nowych odcinków tego, co normalnie oglądamy. Oglądamy kilka dokumentów, ale potrzebowaliśmy czegoś „odmóżdżającego”. I zauważyliśmy, że na Netflixie są wszystkie sezony „Plotkary”.

Już kiedyś oglądaliśmy ten serial. I powiem Wam szczerze, że lubię te seriale młodzieżowe. Przede wszystkim, nie trzeba się jakoś spinać, żeby zrozumieć fabułę. Nie ma tu jakichś mega zaskakujących intryg, tajemnic, zagadek. No dobra, oprócz tego, kto jest Plotkarą w tym przypadku. To, za co szczególnie doceniam różne seriale młodzieżowe to jak pokazują pewien świat. Bo wiecie, żeby zrobić taki serial, żeby był popularny w danej grupie docelowej, trzeba trochę pokazywać ich problemy. Plotkara, Girls, czy nawet serie w stylu Pamiętniki  Wampirów choć pokazują czasami trochę przerysowany świat, szczególnie te wampiry, ale w jakimś stopniu dzieją się w tych samych miejscach, jak życie młodzieży. Bo nawet w tych Pamiętnikach, główni bohaterowie chodzą do szkoły, mają problemy z rodzicami i kłócą się ze sobą nawzajem. Plotkara jest, a właściwie była doskonałym przykładem tego, jak wygląda lub mogło wyglądać życie młodzieży w Nowym Jorku.

Świat imprez, kłótni rodzinnych, alkoholowych wyskoków, miłości, intryg szkolnych i tak dalej. Ale to też fajne spojrzenie na to, jak technologia wchodziła do tego świata, jaki i na niego wpływ miały plotki. Jak korzystają z różnych rzeczy dzieciaki – widzimy okres dorastania bohaterów, jak się zmieniają i jak zmieniają się ich preferencje (w Plotkarze widać to np. na bazie telefonów czy alkoholu). To daje fajne spojrzenie biznesowe, marketingowe – jak w tym świecie się poruszać, jak go zrozumieć. Zwłaszcza, jak już z tego wieku się wyrosło. Oczywiście, jest w tych serialach bardzo dużo przerysowań i pewnie zjawisk, które nie są pozytywne społecznie. Nie umiem do końca ocenić wpływu takich seriali na konkretne zachowania młodzieży, ale nadal traktuje to jako ciekawe wyzwanie społeczne. Choć przyznam, że czasami ciężko się ogląda „bzdurzenie” :)

Published inLIFE