Skip to content

Dbaj o środowisko!

Kiedyś, jeszcze w szkole podstawowej raz w roku świętowaliśmy Dzień Ziemi. Zawsze wyglądało to tak samo – chwytaliśmy worki na śmieci i sprzątaliśmy okolice swojej szkoły. Nigdy tego nie lubiłem i nie rozumiałem. Aż dorosłem.

Moje podejście diametralnie się zmieniło, gdy uświadomiłem sobie jak wielki wpływ ma środowisko na moje życie. I nie chodzi tu o ocieplenie klimatu, bo umówmy się, mało kto tak bardzo ogarnia konsekwencje swoich działań. Moim zdaniem, jeżeli na coś chcemy wpłynąć to trzeba zacząć lokalnie. Nie trzeba mówić o ociepleniu klimatu, ale zająć się drobnymi rzeczami, prostszymi, które ostatecznie i tak dobrze zadziałają dla planety.

Zacząłem czuć, że też jestem za to odpowiedzialny, gdy przy moim bloku zobaczyłem rozwalone śmieci. A potem gdy pies wąchał jakieś zawiniątka wyrzucone z samochodu na pobocze. I jak znajomy przyjechał do Olsztyna, a ja oprowadzając go po kampusie uniwersyteckim wstydziłem się śmieci.

Chociaż nadal jestem sceptyczny wyciąganiu dzieci na sprzątanie okolicy to sam swoją kontroluje regularnie. Czemu jestem sceptyczny? Bo dopóki za sprzątaniem nie idzie żadna edukacja, dopóty te dzieci nie nauczą się dbać o okolice.

Od kilkudziesięciu lat nieustannie zwiększamy ilość odzyskiwanych materiałów i zmniejszamy ilość odpadów trafiających na wysypiska. Jednak musimy być jeszcze lepsi w odzyskiwaniu zasobów, które są dostępne w społeczeństwie. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych – ponieważ stajemy w tej chwili między innymi wobec wyzwań niedoboru niektórych ważnych dla krajów Unii metali. Mowa tutaj o materiałach, które są stosowane w telefonach komórkowych, samochodach i innych produktach codziennego użytku.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na niektóre materiały ich odzyskiwanie będzie coraz trudniejsze i coraz droższe. Kiedy wyczerpiemy łatwo dostępne źródła najważniejszych dla nas metali, będzie trudniej je zdobyć. Przykładem takiego pierwiastka jest lit. Zapotrzebowanie na lit rośnie lawinowo, ponieważ stanowi on ważny składnik akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów z napędem hybrydowym, które stają się coraz bardziej popularne. Innym przykładem jest neodym używany w silnych magnesach. W tej chwili pierwiastek ten wydobywany jest tylko w Chinach, a jego wydobycie wyrządza ogromne szkody w środowisku. Takie magnesy stosowane są między innymi w elektrowniach wiatrowych i silnikach elektrycznych.

Recykling umożliwia nie tylko znaczące zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat, ale również obniżenie kosztów – zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i społeczeństwa. Stena Recycling pragnie mieć swój wkład w budowę lepszej przyszłości i dlatego wspólnie z Klientami przetwarza prawie 8000 ton materiałów dziennie. Materiały pochodzące ze starych, zużytych produktów zyskują nowe życie w postaci surowców do produkcji innych popularnych produktów, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce pierwotne pochodzące z lasów, kopalni czy odwiertów głębinowych. Stena Recycling prowadzi także wiele projektów badawczych i rozwojowych, chcąc opracować nowoczesne metody recyklingu spełniające potrzeby w przyszłości.

Razem mamy większe szanse na wprowadzenie zmian i tworzenie większej wartości – każdego dnia. Ta praca nigdy nie będzie mieć końca. Wręcz przeciwnie – dopiero się zacznie. It starts here.

Firma Stena Recycling organizuje w Europie cykl seminariów. Sprawdźcie: stenarecycling.pl/itstartshere

 

 

Wpis powstał we współpracy z firmą AOL Networks i Stena Recycling.

Published inWSPÓŁPRACE