Skip to content

Czasami coś nam umyka [#4 Ojacieżpierdziele]

Masz też tak, że czasami czujesz, że coś Ci umyka? Ja mam. Czuję jak pewne rzeczy przelatują mi przez palce i z własnej winy coś tracę. Nie wszystko, ale takie małe elementy. Takie, które mogą zdecydować o całości. Ja czuję wtedy smutek, ale od razu staram się to naprawić. Szkoda mi czasu…

Islandia. Kraj brodatych mężczyzn, wulkanów i…absolutnie pięknych dźwięków. Takich, które przeszywają słuchacza. Otulają każdy milimetr jego ciała, otaczają niewidzialną aurą. Czego? Sam nie wiem. Czuje się wtedy bezpieczny. Czuje, że te rzeczy, które mi umknęły mogą wrócić. Nie wiem jak. Ale wierzę, że to możliwe.

Ólafur Arnalds – 3055

Tak robi 26-letni muzyk z Mosfellsbær. Słuchając gry islandczyka, trzeba się wsłuchać w każdą nutę. Trzeba uważnie obserwować, co się z nią dzieje. Trzeba czuć. Olafur gra muzykę pełną nadziei i siły, choć jego melodie są bardzo delikatne. Posłuchaj go, a potem spróbuj odnaleźć to, co Ci umknęło.

Arnalds zasłynął dzięki udziałowi w albumie zespołu Heaven Shall Burn. Na płytę skomponował trzy utwory. Ich współpraca trwała dobrych kilka lat. W 2007 roku wydał swój pierwszy album „Eulogy for Evolution”. Rok później wydał EP-kę i ruszył w trasę z Sigur Ros. Wystąpił też w Polsce. Wracał do naszego kraju aż cztery razy. Olafur ma ciekawy sposób prezentacji swoich utworów. W 2009 roku przez siedem dni komponował i publikował w sieci kolejno jeden utwór. A potem wydał skomponowane kawałki jako całość – „Found Songs”. Podobnie było w 2011 roku.

Halla Nordfjord – Maybe

Macie czasami dość nabrzmiałych piosenek? Czujecie, że próbuje się was utopić? Halla ma w sobie coś takiego, że przy niej czuje się jakbym dryfował. Leżał na wodzie, patrzył w niebo. A wszystko byłoby obok. Nie miałbym kłopotów, nie musiał się niczym przejmować. Daje szansę na wytchnienie, na złapanie porządnego haustu powietrza. Daje siły.

Halla już kilka razy występowała w Polsce (Agencja Bartka Borówki). Dzień po dniu grała w całej Polsce. Natchniona artystka pochodzi z Reykiaviku. Chcecie śledzić jej kolejną trasę? Polecam profil Bartka.  A może uda się wam z nią spotkać i poznać!

Sigur Ros – Sæglópur

Po prostu się rozkoszujcie i spróbujcie naprawić wasze życie. Zebrać to co wam uciekło.

 

zdjęcie: CC

Published inARCHIVE