Skip to content

Czarna Pantera – recenzja

Przyznaję – czekałem na ten film. Budowanie napięcia i relacji w filmach Marvela, do tego promocja i voila dałem się wciągnąć. Ale mimo wielu „ale” – wyszedłem z kina zadowolony.

Co jakiś czas recenzuje filmy o superbohaterach. I część z Was może zauważyć, że wielu z nich nie lubię. Czytałem trochę komiksów, oglądałem sporo kreskówek i zebrała się lista – m.in. tych, którzy mnie irytują. Obok Spider Mana zasiadała właśnie Czarna Pantera. Wiecie – nie kupowałem kolesia latającego po mieście w rajstopach założonych na całe ciało (tak wyglądało to w kreskówce). To nie była moja bajka do momentu, gdy Czarna Pantera nie pojawił się w filmie „Kapitan Ameryka Wojna Bohaterów”. I zmiana mojego nastawienia, nie wiązała się z kostiumem czy mocami, ale z samą postacią pod maską.

Chcę Wam już na początku powiedzieć, że Chadwick Boseman jest świetny w tej roli. Fajne są sceny, gdy lata w przebraniu i walczy – to jest efektowne, ale jeszcze lepsze są te sekwencje, gdy on rozmawia z ludźmi, myśli nad losem swojego kraju i jest zwykłym człowiekiem. Bo choć jest królem Wakandy, to gdy jest na ulicach, zachowuje się swobodnie. To nie Iron Man, który gdy zdejmuje zbroje to jeszcze bardziej gwiazdorzy, albo Kapitan Ameryka, który 24/h musi być Kapitanem. W końcu widzimy bohatera, dla którego strój czy moce nie mają takiego znaczenia. Są tylko pomocą, a nie niezbędnym narzędziem.

W końcu widzimy też walkę na śmierć i życie, ale bez żadnych ulepszeń. Po prostu włócznia lub miecz w dłoń i jazda. I to są emocje, a nie zastanawianie się, czy zbroja jakiegoś bohatera wytrzyma uderzenie lub nie wiem – ostrzał. To nie ma sensu, bo z każdym filmem ta granica jest przesuwana. W „Czarnej Panterze” atutem jest to, że pokazywany jest przede wszystkim człowiek, a dopiero potem superbohater. Co się na to składa? Wspomniana walka, relacje z rodziną czy ze swoją ukochaną. W końcu, widać prawdziwe więzi między ludźmi.

Za to wszystko wielkie brawa należą się scenarzystom i aktorom. Michael B. Jordan tworzy postać jednego z ciekawszych złoczyńców w filmach Marvela. W końcu, ta rywalizacja i walka wiąże się z jakimiś emocjami.

Podobało mi się też, że „Czarna Pantera” nie opiera się na tworzeniu nie wiadomo jakich efektów. Trochę ich jest, ale jest to wszystko ułożone i nie musimy się bać, że zaraz będą rzucać nam efekt za efektem. Co jeszcze warto docenić? Zgrabnie dobraną muzykę, piękne widoki (zachód słońca, zimowe plemię, wodospady).

Niestety, cała historia ma też kilka minusów. Choć fabuła oparta jest na dobrym pomyśle, to moim zdaniem mocno skopano temat Ulyssesa Klaue’a. To była postać, z której można było wycisnąć znacznie więcej. Sama historia Killmongera ma też luki i widać, że później chcąc nadrobić z czasem, mocno ją pokroili. Przy tych dwóch kwestiach mam zgrzyt.

Jednakże, „Czarna Pantera” to solidne kino superbohaterskie – naprawdę dobrze złożone, trzymające w napięciu (w niektórych scenach walki, serio się przejmowałem). Myślę, że spokojnie top 10 filmów o superbohaterach (z opcją pukania do top 5).

 

P.S.

Miałem taką myśl po seansie, że DC i Warner Bros chciało promować „Wonder Woman”, aby dostało nominację do Oscara. Ale… to film słabszy od „Czarnej Pantery”. I z perspektywy czasu to pokazuje, że DC i WB są mocno zdesperowane, żeby podbijać wyniki i zainteresowanie swoimi filmami.